مقاومت بتن الیافی در برابر ضربه

مقاومت بتن الیافی در برابر ضربه

بتن الیافی

آزمایشهای مختلف بر روی بتن الیافی و انواع الیاف بتن حاکی از آن است که استفاده از انواع الیاف فولادی بتن می تواند کمک شایانی به بالا بردن ظرفیت کرنش مقاومت در مقابل ضربه و جذب میزان  انرژی وارد شده می باشد .

همچنین استفاده از الیاف فلزی بتن می تواند قابلیت مقاومت های سایشی و مقاومت کششی را در بتن الیافی به میزان قابل توجهی افزایش دهد. اصولا استفاده از الیاف فولادی بتن می تواند در تکمیل فرآیند مقاوم سازی بتن هنگام استفاده از آرماتور حرارتی نقش مکمل ایفا نماید .

جلوگیری از توسعه ترک ها و درزهای بتن و افزایش مقاومت بتن هنگام تقابل با انواع فشارات کششی و خمشی و برشی و همچنین مقاومت در مقابل تنش حرارتی و جمع شدگی بتن و خستگی بتن و تحمل ضربه به بتن از نتایج مثبت استفاده از الیاف فولادی بتن در بتن الیافی می باشد .

استفاده از الیاف فولادی بتن در تمام مدل های عملیات شکست تاثیر بسیار مثبتی روی خصوصیات مکانیکی بتن داشته و از خصوصیات بارز خواص بتن الیافی مسلح شده به الیاف فولادی بتن اشاره به خواص ماتریس بتن بازدهی الیاف فولادی بتن و میزان استفاده شده الیاف بتن در بتن الیافی می باشد . بهره گیری از فن آوری و تکنولوژی ساخت بتن های مقاوم افقی جدید پیش روی صنایع ساخت سازه های بتنی و مقاطع پر تحمل دارد .

بتن الیافی مقاوم و سخت شده دارای دو خصیصه مقاومت فوق العاده  و بازدهی و دوام بیش از حد می باشد و با افزایش مقاومت های فشاری بتن می توان دریافت که بتن تردتر شده و نهایتا مقاومت کششی بتن همسان با مقاومت فشاری قابل افزایش نیست مضاف اینکه از توان کرنش کمتری برخوردار خواهد شد و در این مرحله استفاده از انواع الیاف بتن جهت ساخت بتن الیافی پر مقاومت نمود می نماید که منجر به ایجاد افزایش مقاومت های کششی و عدم ایجاد و گسترش ترک ها و درزهای بتن و همچنین انعطاف بتن و مقاومت بتن الیافی در برابر ضربه خواهد گردید .

افزایش میزان مقاومت های درخواستی از بتن الیافی ارتباط مستقیم با شکل ظاهری الیاف بتن و میزان الیاف فولادی بتن مورد استفاده در بتن الیافی و اختلاط بتن الیافی دارد .

ترکیب درست سیمان و مصالح سنگی و آب و فوق روان کننده های کربوکسیلاتی و ژل میکروسیلیس به همراه طرح اختلاط بتن الیافی مناسب و افزودن درصد مناسبی از الیاف فولادی بتن منجر به ساخت بتن الیافی می شود که مقاومت بسیار بالایی در مقابل انواع فشارها خواهد داشت .

قرار گیری الیاف فولادی بتن در بافت بتن الیافی که کاملا به صورت تصادفی و بی نظم و کاتوره ای کل ملات بتن را پوشش می دهد باعث بهبود مقاومت و مشخصات مکانیکی بتن الیافی خواهد شد که این مشخصات مکانیکی بتن الیافی مد نظر می باشد .

با عنایت به اینکه  بتن به تنهایی قابلیت شکسته شدن را دارد می توان با افزودن میزان مشخص و استاندارد الیاف فولادی بتن با تقویت و بهبود رفتار بتن الیافی نسبت به تغییر شکست بتن اقدام نمود .

از جمله مزیت های بتن الیافی در برابر بتن بدون الیافی فولادی بتن می توان اختصارا به نکات زیر اشاره نمود .

  • ایجاد مقاومت عالی در مقابل پدیده سائیدگی و ورقه شدن بتن
  • جلوگیری از ایجاد پدیده خستگی بتن در برابر فشارهای متناوب و غیر قابل پیش بینی
  • بالا بردن مقادیر ضربه پذیری بتن با استفاده از الیاف فولادی بتن
  • تقویت و بهسازی پتانسیل باربری بتن پس از ایجاد ترک در بتن
  • بالابردن قابلیت های کششی و تغییر شکل نسبی
  • بهبود وضعیت جذب انرژی در مقابل ضربات بسیار بالا به بتن

الیاف فلزی بتن

ایجاد انعطاف با اضافه نمودن الیاف فولادی بتن باعث عدم ایجاد گسیختگی در بتن الیافی می شود و همچنین با توجه به خواص منحصر بفرد الیاف فولادی بتن هنگام ایجاد ترک در بتن می توان انتظار داشت هنگام  تشکیل یک ترک الیاف فولادی بتن اتصالات محکم و پایداری را به وجود آورده و مانع پیشروی ترک در سایر جهات بتن الیافی گردند .

الیاف فولادی بتن با ایجاد شبکه متناسب و ایجاد ریز ترک های گسترده بطور بسیار کارآمدی در محدود نمودن عرض ترک ها عمل نموده و بدین ترتیب ظرفیت های بهره برداری و باربری بتن قابل افزایش می شود .

هدف پژوهشگران و مطالعات آنها در حوزه بتن الیافی دستیابی به ساخت بتن الیافی با خاصیت انعطاف پذیری بالا است که بتواند بدون ایجاد تنش و شکست ، تغییر مدل های زیادی را به ثمر برساند .

مطالعات در مورد ساخت بتن الیافی منعطف با استفاده از انواع الیاف بتن و در مواردی بدون استفاده از آرماتور حرارتی قابل بررسی است با این توصیف که قطعه بتن الیافی مسلح به الیاف فولادی بتن قابلیت تحمل بارهای وارد در مقیاس مقطع ترک برداشته شده را با تغییر شکل های پیش آمده را پس از نقطه بتواند تحمل کند .

استفاده از بتن الیافی مسلح شده به الیاف فولادی بتن در ساخت سازه های عمرانی همانند ترمیم و ساخت جاده های بتنی و باند فرودگاه ها – فونداسیون و پی های عظیم با حفظ خصوصیات تغییر شکل های زیاد و مخصوصا در بتن شاتکریت تونل ها قابل استفاده می باشد .

مطالعات اخیر حاکی از آن است که الیاف بتن جهت حذف ترک های پوشش تونل هایی که به صورت سگمنت های پیش ساخته قابل اجرا می باشد بسیار موثر بوده و بتن الیافی موجب از بین بردن ترک ها هنگام عمل آوری بتن و اتصال آن قطعات جهت کامل کردن مقاطع تونل ها می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *