مزایای الیاف فولادی بتن در بتن الیافی

مزایای الیاف فولادی بتن در بتن الیافی

الیاف فولادی بتن

بتن یکی از عمومی ترین موادی است که همواره به علت سادگی در ساخت و تغییر دتایل اصولی آن می توان بعنوان بهترین مواد ساخت در حوزه عمران مورد استفاده قرار گیرد .

استفاده از بتن در تمام اقلیم ها ومناطق جغرافیایی و مواد تشکیل دهنده ارزان قیمت می تواند اقتصادی ترین مواد با قابلیت مانور و عملیات های ساده و تغییر پذیری اشکال مختلف قابل توجه می باشد .

ولی استفاده از بتن بدون مصالح آرماتور حرارتی بعلت شکنندگی و ترد بودن آن غیر قابل اعتماد می باشد .

این نقیصه با استفاده از تثبیت کننده ها و تقویت کننده ها مانند میلگرد های فلزی یا آرماتور حرارتی قابل حل می باشد .

از آنجا که استفاده از آرماتور حرارتی همواره دارای مشکلات مربوطه می باشد یکی از این مشکل ها پوشش و مسلح کردن مقدار کمی از حجم بتن می باشد که باعث غیر یکسان بودن بافت بتن می باشد .

برای حل کردن این مشکل و ایجاد راه حلی جهت کاهش میزان شکسته شدن و انعطاف پذیری بتن می توان از الیاف بتن که در کل حجم بتن به صورت یکسان و کاتوره ای پخش شود ، استفاده کرد .

این الیاف بتن می توانند به چندین نوع دسته بندی شوند .

از بهترین نوع این الیاف بتن می باشند .

کامپوزیت بتن الیافی نوعی ملات مرکب از سیمان و مصالح سنگی و آب و فوق روان کننده های مناسب به همراه استفاده از الیاف فولادی بتن می باشد که به صورت کاتوره ای و کاملا تصادفی در تمام جهات در مخلوط بتن پراکنده می باشد .

الیاف بتن

خصوصیات بتن الیافی مسلح به الیاف فولادی بتن را می توان به دسته بندی زیر تعریف نمود.

  • بهبود مقاومت خمشی :

استفاده از الیاف فولادی بتن در بتن الیافی باعث عدم گسترش ترک در بتن الیافی می شود و هنگام بارگزاری بتن باعث گسترش گسستگی در بتن الیافی نمی شود . آزمایشات مختلف صحت این استفاده از الیاف فولادی بتن را ثابت می نماید .

  • بهبود رفتار مقاومت برشی :

استفاده از الیاف فولادی بتن باعث حذف خاموت در نقش آرماتور برش می شود و از بعد اقتصادی مهندسی موجب صرفه جویی اقتصادی هنگام ساخت سازه های بتنی می شود . توجیه اقتصادی استفاده از الیاف فولادی بتن در مقالات بعدی مورد بحث می باشد .

  • بهبود رفتار ترک خوردگی بتن :

اصولا الیاف فولادی بتن هنگام ترک خوردن بتن نقش مهمی در عدم گسترش ترک در بافت بتن را دارند و به اصطلاح می توانند ترک بتن را بدوزند ، محدوده گسترش ترک را محدود نموده و سرعت افزایش ترک را کنترل می نماید. از ادامه ترک خوردگی جلوگیری نموده و حتی با بارگذاری بتن الیافی از گسترش هجوم ترک جلوگیری بعمل می آورد . این خصوصیات باعث می شود در صورتی که بار در میانه دهانه وارد شود علاوه بر اینکه باعث دو تکه شدن تیر بتنی نمی شود مضافا ترک خوردگی از نصف تیر به اطراف پخش نشده و با افزایش میزان ترک از پاشیدگی تیر جلوگیری بعمل می آید . نقش الیاف فولادی بتن در رفتار سازه ای بسیار موثر و قابل بحث بیشتر می باشد .

  • اکسیداسیون و زنگ خوردن الیاف فولادی بتن :

با توجه به پوشش های مختلف پلیمری اعمال شده بر روی الیاف فولادی بتن و انجام آزمایشات مختلف روی اکسیداسیون الیاف فولادی بتن مشاهده شده است که پس از حدود 6 سال تقابل مستقیم بتن الیافی با انواع نمک های ضد یخ مورد استفاده در بتن الیافی و محیط قلیایی تغییر قابل مشاهده ای در مقاومت الیاف فولادی مشاهده نشده است .

  • امکان تبادل حرارتی :

استفاده از الیاف فولادی بتن میتواند ضریب انتقال حرارتی در بتن را بین 25 تا 50 درصد بیشتر کند و مضافا اینکه استفاده از الیاف فولادی بتن در تنش های حرارتی و تغییرات ناگهانی محیطی و افزایش ناگهانی دما باعث افزایش مقاومت در بافت بتن می شود و از انهدام بتن الیافی جلوگیری می نماید . در ساخت ساختمان های ضد آتش و ضد حرارت از الیاف فولادی بتن استفاده گسترده می شود .

با توجه گستره استفاده الیاف فولادی بتن می توان مشروحی از عملیات های عمرانی که از الیاف بتن در آنها استفاده می شود تهیه نمود که مختصرا به نکات زیر بسنده می شود .

tickبازسازی و مرمت و روسازی بتن بزرگراه ها و انواع جاده ها و باند فرودگاه

tickساخت بلوک ها و سگمنت های عظیم و لوله های بتنی یکپارچه

tickساخت المان های بتنی و گاراژها و انبار های بتنی پیش ساخته

tickاستفاده از الیاف فولادی بتن برای ساخت فونداسیون های مقاوم

tickاستفاده در بتن شاتکریت پوشش معادن و تونل های مترو و شهری

tickساخت قطعات نسوز بتنی و مقاوم در برابر آتش و تنش حرارتی

tickاستفاده از الیاف فولادی بتن در ساخت زیر ساخت های نظامی و تقویت سنگرها و پوشش بتنی زاغه ها و آشیانه های هواپیما

tickاستفاده از الیاف بتن در ساخت کارگاه های ساخت قطعات سنگین که نیاز به مقاومت بالا در بتن کف کارگاه می باشد.

tickو هر سازه بتنی که نیاز به مقاومت و افزایش ضریب انواع مقاومت های خمشی و برشی و کششی باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *