انواع الیاف بتن

انواع الیاف بتن

الیاف بتن

 

 

 

 

 

 

 

مقاومت کششی بتن الیافی
در بررسی الیاف بتن نوع سینوسی منحصرا به میزان افزایشی که در مقاومت کششی بوجود می آید توجه شده است . این افزایش الیاف بتن به میزان در حدود 80 درصد می باشد.
روش تعیین مقاومت کششی بتن الیافی به دو صورت است :
دستورالعمل تعیین مقدار مقاومت کششی بتن الیافی به روش مستقیم و با استفاده از نمونه های منشوری الیاف بتن
دستورالعمل دوم تعیین میزان مقاومت کششی الیاف بتن به روش غیر مستقیم و با استفاده از نمونه های استوانه ای بتن الیافی مسلح به الیاف بتن
انواع متریال های قابل استفاده – برنامه آزمایشات بتن الیافی و روش انجام آزمایش

درشت دانه
بهتر است برای اجرای بتن الیافی بهترین متریال جهت كسب کارائی بیشتر درشت دانه با حداکثر اندازه دانه کمتر استفاده شود . مضافا درشت دانه ریزتر باعث ایجاد بتن الیافی با مقاومت بالاتر می شود .
ریز دانه
ریز دانه مهمترین بخش بتن الیافی می باشد و لزوما باید هنگام دانه بندی آنها دقت لازم را مبذول نمود . ماسه با دانه بندی خیلی ریز عملا صرفه اقتصادی نداشته و ماسه های دانه درشت مخلوطهای غیر همگن و خشن و با کارائی پائین بوجود خواهد آورد .
سیمان
آب
فوق روان كننده
الیاف بتن ( الیاف فولادی بتن و یا الیاف پلیمری بتن )
الیاف بتن قابل استفاده در مرحله اول آزمایشات از نوع الیاف بتن مسوار میباشد .

مشخصات الیاف بتن v شكل
این نوع از الیاف بتن از نوع فولادی بوده و دارای بدنه با روكش مس و مقطع دایره ای به قطر 0.8 میلیمتر می باشند و نسبت طول به قطر معادل آنها 30 می باشد.

مشخصات الیاف بتن U شکل
این نوع از الیاف بتن دارای طول 35.6 میلیمتر و سطح کاملا كوتینگ شده بوده و مقطع دایره ای آن به قطر معادل 1.06میلی مترو نسبت طول به قطر 33.6 میباشد.
در بالا مشخصات و دتایل از این نوع الیاف بتن داده شده است . جهت جداسازی این الیاف بتن از محلول استون مایع استفاده شد که حلال خوبی برای چسب می باشد.
الیاف فولادی بتن حاصل از برش سیمهای پر مقاومت
این الیاف بتن به طول 25 میلی متر بریده شده و مقطع دایره ای به قطر 0.3 میلی مترداشته و لذا میزان طول به قطر آنها 83 میباشد
این نوع الیاف بتن در دو اندازه اسمی 0.5 و 1 تولید می شوند ساختار عمومی این الیاف بتن از فولاد با روكش مس می باشد .
تاثیر استفاده از الیاف بتن در خصوصیات بتن الیافی
تاثیر استفاده از الیاف بتن در مقاومت فشاری بتن الیافی
استفاده از الیاف بتن در بتن الیافی در مقدار درصدهای حجمی 0.5% و 1% باعث کاهش محدود مقاومت فشاری بتن الیافی می شود ولی استفاده از این نوع الیاف بتن با درصد 1.5 باعث افزایش چشمگیر مقاومت فشاری بتن الیافی می گردد .
تاثیر الیاف بتن در مقاومت کششی بتن الیافی
در بتن الیافی مقاومت کششی در بتن الیافی 0.5% حجمی الیاف بتن مقداری افزایش یافته ولی در بتن الیافی 1% این مقدار کاهش می یابد و در بتن الیافی 1.5% به بالاترین میزان می رسد . مطالعه نتایج آزمایشات تایید كننده این موضوع می باشد مضافا مقاومت کششی نمونه های کامل بیش از نمونه های نیمه شده است که این مسئله مرتبط با تنش های باقیمانده در نمونه های بدست آمده از تست خمش می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *