الیاف فولادی بتن و کاربرد آن در شاتکریت

الیاف فولادی بتن و کاربرد آن در شاتکریت

الیاف بتن

هنگامی که نیاز به تثبیت خاک و یا تراشه و یا هرگونه محل که نیاز به پوشش مقاوم و یکپارچه باشد از بتن شاتکریت استفاده می شود . بتن الیافی شاتکریت توسط پمپ های بسیار قوی با قدرت و سرعت زیاد به سطح مورد نظر پرتاب می شود و همین فشار پمپ و شدت برخورد باعث تثبیت و چسبیدن بتن الیافی به سطح می گردد .

ولی برای ایجاد مقاومت بیشتر و عدم ترک خوردگی و نفوذ رطوبت و پایداری بیشتر از الیاف فولادی بتن می توان در عملیات شاتکریت استفاده نمود .

استفاده از الیاف فولادی بتن علاوه بر افزایش مقاومت بتن و جذب بالای انرژی از گسیختگی بتن نیز جلوگیری می نماید. استفاده از بتن شاتکریت یا به عبارتی بتن الیافی پرتابی باعث تسریع در روند کار و امکان ادامه دادن پروژه در فضای امن می شود .

هنگام استفاده از الیاف فولادی بتن در بتن الیافی پرتابی عملا آرماتور حرارتی از پروسه اجرا حذف شده و می توان مکان های پر شیب و تند و دیواره های خطرناک را با بتن پرتابی پوشش داد .

اجرای آرماتور در اینگونه مکان ها بسیار غیر اقتصادی و خطرناک می باشد . به همین دلیل استفاده از الیاف فولادی بتن در بتن الیافی پرتابی امری منطقی و بسیار مقبول می باشد .

از الیاف فولادی بتن در ملات بتن پرتابی می توان در مکان های زیر استفاده کرد .

تثبیت دیواره های کوه های مجاور جاده ها

تثبیت و مقاوم سازی دیواره تونل ها و سدها

مقاوم سازی بدنه معاون و نقاط آسیب دیده دوراز دسترس

مقاوم سازی شیب های تند مجاور مناطق مسکونی

می توان انتظار داشت استفاده و کاربرد الیاف فولادی بتن از بهترین روش های حال حاضر در شاتکریت بوده و به منظور افزایش میزان جذب انرژی از موج انفجار و بار ضربه ای و بالا بردن قدرت جذب انرژی و کم کردن میزان ترک خوردگی و همچنین پایداری فوق العاده بتن از الیاف فولادی بتن می توان استفاده مناسب نمود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *