الیاف بتن فورتا

الیاف بتن فورتا

الیاف بتن فورتا

افزایش حوزه کاربردهای بتن الیافی و به تبع آن استفاده از الیاف بتن (ماکروسنتتیک) در ساخت بتن الیافی و درستی موثر بودن استفاده از اینگونه الیاف بر بهبود رفتارهای بتن موجب گردید تا کمیته فنی و اجرایی انجمن بتن آمریکا که مختصرا (ACI) نامیده می شود .

در اولین تغییرات چاپ سالهای اخیر مبحثی به نام (راهنمای طراحی دال های بتنی بر روی زمین ) با استاندارد (ACI360R-10) از نمونه های الیاف بتن ماکروسنتتیک به جای آرماتورهای حرارتی و مش بندی و الیاف بتن تعبیر نماید.

کاربرد الیاف ماکروسنتتیک در حوزه های کف سازی صنعتی و ساخت عرشه های فولادی و بتن شاتکریت و ساخت قطعه های بتنی پیش ساخته و روسازی لایه های بتنی عنوان می شود .

استفاده از الیاف فورتا در بتن الیافی مسلح شده به الیاف بتن و جایگزینی آن به جای انواع آرماتورهای فلزی و حرارتی موجبات افزایش کیفی بتن الیافی و سیکل عمر بتن و مقاومت آن گردیده است.

شرکت الیاف بتن فورتا که اصالتا شرکتی آمریکایی می باشد به پشتوانه بیش از 30 سال در حوزه تولید انواع الیاف بتن اعم از الیاف بتن فورتا و الیاف فولادی بتن که در حوزه های صنایع بتن مورد استفاده قرار می گیرد دارای تائیدیه های حائز اهمیت از مجامع و مراکز علمی و فنی مطرح در دنیا می باشد که تعدادی از آنها عبارتند از :

  • دارای مجوز تولید و تائیدیه بین المللی استورک در خصوص قابل قیاس بودن با استانداردهای ASTM c1116 – c 1399 و C1609   و C1018    و  D7508
  • دارای تائیدیه از گروه انجمن بتن آمریکا (ACI)   جهت بکارگیری به جای آرماتور حرارتی در بتن
  • دارای مجوز اتحادیه اروپا برای تولید الیاف بتن فورتا (CE)
  • دارای تائیدیه اداره سلامت و ایمنی حرفه ای آمریکا (DSHA)
  • دارای مجوز از کارگروه بخش محصولات (ICC) آمریکا در خصوص تولید الیاف بتن فورتا
  • و مجوزهای تولید و فنی علمی از دانشگاه داکوتا و موسسه (UL) آمریکا که برای کاربرد های الیاف بتن فورتا در عرشه های فولادی مجوز صادر می نماید.

بتن الیافی

در حال حاضر مرکز فنی تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی نیز در حال انجام آزمایشات روی بتن الیافی ساخته شده با الیاف بتن فورتا هستند که به زودی گواهینامه و مدرک مجوز استفاده جهت مصرف الیاف بتن فورتا در ساخت بتن الیافی به صورت بخشنامه در اختیار استفاده کنندگان قرار می گیرد.

باید خاطر نشان نمود که اصل (C4)  نشان دهنده ویژگی های الیاف بتن فورتا در حوزه تمایز نوعی از الیاف به دیگر الیاف می باشد که اختصارا می توان اصل (C4)  را به صورت زیر توضیح داد .

  • ساختار ظاهری و شکل فیزیکی الیاف بتن فورتا
  • متریال مورد استفاده در ساخت الیاف
  • امکانات فنی
  • نسبت طول و قطر الیاف

توضیح بند 1 اصل (C4) : Configuration

از اصلی ترین موارد فنی و خاص ترین جنبه الیاف بتن در اصل شکل ظاهری الیاف می باشد . الیاف های تک رشته که اکثرا دارای اقطار بسیار کم و نازک هستند و ظاهر آنها اکثرا دایره ای شکل می باشد.  معمولا در بتن الیافی موجب تغییر شکل شدید و نامتقارن نمی شوند .

عملا با توجه به دتایل خاص الیاف تک رشته ای نمی توان از آنها به عنوان جایگزین مناسب برای باربری و تحمل فشار آرماتور حرارتی استفاده نمود ولی تاثیر بسیار قابل توجهی در کم شدن ترک های بتن که حاصل از جمع شدگی بتن دارد .

همچنین می توانند از خوردگی بتن مخصوصا در لبه های کامپوزیت بتن الیافی جلوگیری نماید . الیاف با شکل ظاهری شبکه و پیوسته را می توان جزو پر مقاومت ترین نوع الیافهای بتن دانست که می تواند در حذف آرماتورهای حرارتی و جایگزینی با آن نقش اساسی داشته باشد .

پس از ایجاد ترک در بتن الیافی ، الیاف بتن فورتا در یک سیستم بسیار مورد قبول می تواند با ایجاد کامپوزیت پیوسته باعث پیکربندی بسیار قدرتمند شود که نهایتا سبب مقاومت در برابر ایجاد ترک در بتن الیافی و بهبود شرایط بتن را شامل می شود .

تاثیر الیاف بتن فورتا در بهبود رفتار بتن بسیار پر اهمیت می باشد .

توضیح بند 2 اصل (C4) :   Chemistry

اهمیت مواد تشکیل دهنده الیاف بتن فورتا زمانی مورد توجه قرار می گیرد که محیط استفاده از الیاف بتن فورتا در تهاجم اسید و قلیا باشد . استفاده از پلی پروپیلن در ساخت الیاف بتن فورتا باعث می شود الیاف در مواجهه با محیط قلیایی و اسیدی مقاومت بسیار بالایی داشته باشند .

محدوده رشته ای الیاف بتن فورتا از نوعی مونومر مصنوعی ساخته شده که نهایتا منجر به تشکیل نوعی کوپلیمر با وزن مخصوص و مدول بالا می شود .

مقاومت بالای این نوع کو پلیمر در تقابل مواد شیمیایی و محیط قلیایی باعث ایجاد عمر بالای بتن الیافی مسلح به الیاف بتن فورتا می شود .

توضیح بند 3 اصل (C4 ) :   Contents

آزمایش های صورت گرفته در مورد الیاف بتن فورتا بیانگر این نکته است که الیاف مصنوعی که شامل رشته های نازک در رشته های الیاف شبکه هستند از میزان قابل توجهی از سطح مورد پوشش در اندازه خاص وزن و حجم تشکیل شده است .

میزان مصرف و دوز قابل ارائه برای  الیاف بتن فورتا حدود 0.6 کیلوگرم در متر مکعب می باشد و دوز مصرف در رشته های نازک حدود 0.9 در متر مکعب می باشد . و در حالت میکس شبکه ای و رشته ای می توان تا یک کیلوگرم در متر مکعب را مورد استفاده قرار داد .

یکی از مزیت های استفاده از الیاف بتن فورتا میزان مصرف این الیاف بدون تاثیر بر شکل ظاهری بتن می باشد . باید در نظر داشت با توجه به دتایل پروژه و نیاز آن به الیاف می توان میزان مصرف الیاف بتن فورتا را در بتن الیافی مشخص نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *